Czy agent nieruchomości to złodziej, który bierze pieniądze za nic?

Jeżeli tak twierdzisz, to… MASZ RACJĘ. Tak, dobrze czytasz, – w naszej branży spotkasz zarówno mistrza, jak i partacza. W kontakcie z tym drugim możesz mieć wrażenie, że wyciągnął od Ciebie pieniądze za nic i jest zwykłym naciągaczem..

Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółowy artykuł o tym, czego realnie możesz i powinieneś wymagać od pośrednika nieruchomości. Powiemy Ci również, jakie pośrednik ma wobec Ciebie OBOWIĄZKI.

Wierzymy w to, że ta wiedza uchroni Cię przed frustracją, żalem i uzasadnionymi pretensjami wobec osoby, która pośredniczy w sprzedaży Twojej nieruchomości.
Czego możesz i powinieneś wymagać od pośrednika nieruchomości?

10 obowiązków pośredników wobec klientów:

1. WYMAGAJ TEGO, ŻE GO OBCHODZISZ

Sprzedaż nieruchomości, z którą byłeś związany to bardzo osobisty proces. Nie jest to typowa usługa. Być może spędziłeś w tym mieszkaniu lub domu wiele lat, być może mieszkali w nim Twoi rodzice. Większość naszych klientów łączy z nieruchomościami, które sprzedają osobista historia.

Poszukaj więc człowieka, którego naprawdę obchodzisz – takiego, który zapyta o Twoje priorytety i potrzeby.

Skorzystaj z rekomendacji znajomych, zapytaj, jak ich potrzeby były spełnione, a następnie poszukaj w Google opinii na temat tej osoby.

PRO TIP: Szukaj konkretnego człowieka, nie firmy, szczególnie, jeśli celujesz w duże sieciówki nieruchomościowe.

2. WYMAGAJ DOŚWIADCZENIA

Odkąd zawód pośrednika został uwolniony, może się tym zajęciem zająć każdy, z dnia na dzień. Dlatego doświadczenie i liczba przepracowanych w zawodzie lat grają tutaj kluczową rolę.

Pośrednik ma przeprowadzić Cię przez cały proces bez potknięć i gwarantując sukces w ustalonym czasie. Musi mieć podstawy i wziąć odpowiedzialność za swoje działania.

Poproś pośrednika, aby przedstawił Ci plan działania.

Zapytaj go o potencjalne trudności i kroki, które przed nimi Ciebie uchronią. To on zna przebieg procesu i to on trzyma ster zdarzeń, aby wszystko przebiegło we właściwym tempie, nie Ty. Dowiesz się wtedy, jaka jest strategia sprzedaży i czy jest mu to pojęcie w ogóle znane.

3. WYMAGAJ FACHOWEJ PRACY Z DOKUMENTAMI (+ ICH POZYSKANIA)

Wymagaj od pośrednika rzetelnej wiedzy formalno-prawnej.

Pośrednik powinien na samym początku współpracy zweryfikować dokumenty związane z własnością nieruchomości.

Przepisy zmieniają się tak szybko, że jeżeli nabyłeś nieruchomość 5-10-15 lat temu, to dzisiaj potrzebujesz całego segregatora dokumentów, aby ją zbyć.

Z Twoim wsparciem, pośrednik ma przygotować wszystkie niezbędne dokumenty techniczne, znać Twoją nieruchomość od podszewki i potrafić odpowiedzieć na każde pytanie potencjalnego kupca. Zwłaszcza, jeśli jest to duża nieruchomość, np. dom, pośrednik musi wykazać się wiedzą techniczną.

Jeżeli zgubiłeś istotne w sprzedaży dokumenty, pośrednik ma pomóc Ci w ich uzyskaniu.

Co więcej, wymagaj wyręczenia Cię przez pośrednika we wszelkich sprawach urzędowych.

Płacąc wynagrodzenie pośrednikowi płacisz nie tylko za jego wiedzę, ale także kupujesz jego czas. Pośrednik, z Twoim pełnomocnictwem, powinien zgromadzić wszelkie dokumenty urzędowe konieczne do zawarcia umowy.

4. WYMAGAJ RZETELNEJ WYCENY TWOJEJ NIERUCHOMOŚCI

Prawidłowo wyceniona nieruchomość gwarantuje sprawną sprzedaż i nie naraża Cię na straty wynikające z zaniżenia ceny.

Jeżeli zleciłeś wykonanie operatu przez rzeczoznawcę, to pamiętaj, że fachowiec ten wycenia grunt i wszystko, co na nim stoi, czyli wartość ziemi i murów. Natomiast zadaniem pośrednika jest to, aby rzetelnie wycenić całą nieruchomość, uwzględniając lokalizację, wyposażenie, standard wykonania i różne dodatkowe atuty nieruchomości. Piękny taras będzie np. tym, co punktuje nieruchomość wyżej.

5. WYMAGAJ RZETELNEJ PROMOCJI SWOJEJ NIERUCHOMOŚCI

Ludzie kupują oczami, więc profesjonalnie wykonana sesja zdjęciowa jest kluczowa do tego, aby zachęcić ich do spotkania. Zdjęcia mają opowiedzieć nieruchomość i pokazać jej zalety.

Wymagaj rzetelnych i weryfikowalnych informacji, w jaki sposób i gdzie promowana będzie Twoja oferta. Oczekuj cotygodniowych raportów o zasięgach, liczbie osób zainteresowanych ofertą.

Wymagaj doradztwa i reagowania, gdy proces przedłuża się ponad Twoje oczekiwania. Wymagaj inwestycji w kampanię reklamową (z kieszeni pośrednika). Wiedz, że oferta na portalu z nieruchomościami, która nie jest pozycjonowana (w odpowiedniej wysokości opłacona) ląduje “na końcu internetu” w ciągu zaledwie 24 godzin lub krócej. Nikt do niej już nie dotrze.

6. WYMAGAJ DYSPOZYCYJNOŚCI I SYNCHRONIZACJI Z TWOIM GRAFIKIEM

Jeżeli potrzebna jest Twoja obecność podczas początkowych i końcowych etapów sprzedaży, to pośrednik powinien dostosować się do Ciebie, a nie Ty do niego. Z kolei sama prezentacja nieruchomości, umawianie na spotkań z potencjalnymi kupcami, to jest zadanie pośrednika.

O ile Twoja nieruchomość jest już niezamieszkała i przekazujesz klucze pośrednikowi, powinien być on w pełnej dyspozycyjności dla potencjalnych klientów.

7. WYMAGAJ GWARANCJI BEZPIECZEŃSTWA

Jeżeli Twoja umowa przedwstępna jest sporządzona w formie umowy cywilno-prawnej, musi być bardzo DOKŁADNYM i RZETELNIE sporządzonym dokumentem. Musi opisywać nieruchomość, wszystkie jej składowe, ustalenia stron i konsekwencje ich niedotrzymania.

Twoje pieniądze mają być bezpieczne, zwłaszcza, gdy w grę wchodzi zakup nieruchomości na kredyt.

Taka umowa przedwstępna nie może więc być pobrana z internetu ani napisana na kolanie. Ma być solidnie przygotowanym dokumentem prawnym.

Wymagaj, aby w negocjacjach pośrednik zadbał o Twoje potrzeby finansowe i organizacyjne związane z wydaniem lokalu.

Pamiętaj, że powinien również sporządzić odpowiednie dokumenty gwarantujące prawidłowe przekazanie nieruchomości np. przepisanie mediów. Ma też zadbać o wszelkie kwestie okołotransakcyjne.

PRO TIP: Wymagaj również okazania obowiązkowego dla pośredników ubezpieczenia OC.

8. WYMAGAJ WSPÓŁPRACY Z INNYMI OSOBAMI

Dobry pośrednik nie gra solo. Wspiera go zespół specjalistów – ekspert kredytowy, prawnik, notariusz, rzeczoznawca, urzędnicy, doradca ubezpieczeniowy.

Twoje bezpieczeństwo i sukces sprzedaży to jest połączenie wiedzy i zaangażowania wszystkich tych osób.

Czy pośrednik, którego wybierasz ma takie zaplecze i daje taki kompleksowy serwis Tobie, jako klientowi? Czy sam musisz szukać tych osób?

9. WYMAGAJ UCZCIWOŚCI WOBEC OBU STRON TRANSAKCJI

Panuje przekonanie, że jeżeli pośrednik reprezentuje obie strony, to nie reprezentuje żadnej. Nie zgadzamy się z tym. Ukrywanie przed kupującym wad nieruchomości może doprowadzić do problemów prawnych, uniemożliwienia sprzedaży lub ogromnych kosztów w przyszłości.

Rzetelne wskazanie przez pośrednika na ewentualne wady nieruchomości buduje zaufanie kupującego. Pozwala mu oszacować koszty remontu, wierzyć w uczciwość agenta, a sprzedającego chroni przed późniejszymi konsekwencjami zatajenia.

Wada techniczna nieruchomości nie była w naszej praktyce NIGDY przyczyną utraty klienta. Przeciwnie. Usłyszeliśmy, że ponieważ nie ukrywano wad, oglądający poczuli się bardzo bezpiecznie, wzbudziło to ich zaufanie i zdecydowali się na zakup.

10. WYMAGAJ REPREZENTOWANIA CIEBIE I TWOICH INTERESÓW Z NAJWIĘKSZĄ STARANNOŚCIĄ

Spełnienie każdego z powyższych wymagań to okazanie szacunku wobec Ciebie, Twojej nieruchomości i łączącej Was historii. Wybierz człowieka z wysoką kulturą osobistą, który będzie reprezentował Ciebie z największą starannością.

Podsumowanie

Jeżeli pośrednik nie może Ci tego wszystkiego zapewnić, to jest to przesłanka, żeby w perspektywie mieć do niego uzasadniony żal i pretensje (również finansowe).

W sprzedaży nieruchomości nie ma identycznych transakcji, ani szablonów kopiuj-wklej. To jest bardzo indywidualny proces, zatem znajdź człowieka, z którym będziesz czuł się bezpiecznie.

Pośrednik powinien rozumieć i respektować Twoje potrzeby – życiowe, finansowe, emocjonalne, logistyczne. Podpisanie umowy pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości, to zobowiązanie wobec Ciebie.


Autor: Katarzyna Bromirska

Licencjonowany pośrednik, od 2008 r. w branży nieruchomościowej