Mieszkania spółdzielcze na gruntach nieuregulowanych – zmiany w prawie (na lepsze)

DOBRE WIADOMOŚCI!

W październiku pośredniczyliśmy w sprzedaży mieszkania na Warszawskim Grochowie. Transakcja była o tyle problematyczna, że budynek posadowiony był na gruntach o nieuregulowanym stanie prawnym.

 W praktyce oznacza to, że:

– część lub całość gruntów pod nieruchomością objęta jest roszczeniami osób trzecich; to swoisty „spadek” po PRL-u oraz dekrecie Bieruta,

– spółdzielnie nie posiadają tytułu prawnego do gruntu (np. prawa użytkowania wieczystego), lecz dzierżawią je odpłatnie „od miasta”.

Z tego względu nie ma możliwości założenia księgi wieczystej na lokalu, a co za tym idzie – kredytowania zakupu.

Problem dotyczy kilkudziesięciu osiedli w niemal wszystkich dzielnicach stolicy.

Takie nieruchomości podlegają zwykłemu obrotowi na rynku wtórnym. Konieczne jest jednak znalezienie klienta gotówkowego na zakup – im większe mieszkanie, tym wyższa cena – zatem „żywej gotówki” również potrzeba więcej. Osoba, która decyduje się na zakup mieszkania godzi się na to,  co taka sytuacja ze sobą niesie. Do tej pory, decyzja o zakupie takiego lokum generowała dla nabywcy kolejne obciążenie: w przyszłości, chcąc zbyć taki lokal, on sam musiałby szukać kupca gotówkowego.

W połowie października, czyli dokładnie  w czasie, kiedy finalizowaliśmy sprzedaż mieszkania przy ul. Łukowskiej na Grochowie, na stronach kancelarii premiera, pojawiła się ważna informacja dla właścicieli mieszkań w budynkach na gruntach nieuregulowanych.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii podjęło prace nad projektem ustawy o uregulowaniu praw do gruntów zabudowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe. Ustawa umożliwiałaby  ustanowienie na rzecz spółdzielni mieszkaniowych prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz nieodpłatne przeniesienie własności znajdujących się na nich budynków. 

To wspaniała wiadomość!

Wprowadzenie nowych przepisów odblokuje obrót takimi nieruchomościami.

Co więcej, będą mogły one uzyskać równie korzystne ceny sprzedaży, co inne nieruchomości o uregulowanym stanie prawnym (z “własnym gruntem” lub prawem użytkowania wieczystego). Lokale te będzie można przekształcić w odrębną własność.

Do tej pory, właściciel nieruchomości „z wadą” musiał być gotowy na większe ustępstwa negocjacyjne przy sprzedaży swojego mieszkania.

Ustawa ma wejść w życie z końcem 2023 roku.

Gorąco kibicujemy tym zmianom!

Więcej informacji o tym projekcie możecie Państwo przeczytać tutaj:

link do artykułu na BANKIER.PL


Autor: Katarzyna Bromirska

Licencjonowany pośrednik, od 2008 r. w branży nieruchomościowej